Сплав по Дністру через Дністровський каньйон (частина I) | місця для кемпінгу | джерела питної води

carootcaroot Теми: 70
відредаговано 5 січня в Водойми і маршрути

Про Дністровський каньйон:

Дністровський каньйон - унікальне геологічне утворення, яке формувалось мільйони років. За цей час в каньйоні сформувався свій клімат, флора, фауна та навіть люди трішки приклались і збудували скельні монастирі, оборонні фортеці чи графські палаци. Також тут можна побачити багато червонокнижних видів серед яких чорні лелеки, жуки-вусачі, мертва голова, махаон. І це все розбавляють печери, водоспади та візитівка каньйону - скелі з червоного каменю. Створений каньйон однойменною рікою, яка протягом мільйонів років вирізала породи аж доки не сформувала сучасний вигляд. Детальніше про НПП "Дністровський каньйон" можна почитати тут. До недавнього часу Дністер був судноплавною рікою та у 60-х вирішили зупинити хід кораблів через обміління Дністра. Та на наше щастя, туристи на різного плану плавзасобах подорожують по Дністру постійно.

Національний парк "Дністровський каньйон" проходить через Івано-Франківську, Чернівецьку та Тернопільську області. А початок свій берег з с. Петрилів та закінчується у с. Трубчин з загальною протяжністю близько 250 км. Найцікавіші для сплаву місця починаються від с. Коропець і до м. Заліщики. Та це не означає, що варто починати лише звідки чи закінчувати тільки у Заліщиках. Якщо хочете побачити каньйон у всій красі, то вартує побачити його весь. На жаль, по всьому Нацпарку я не сплавлявся, але пройшов більшу його половину. І виділив для себе два цікавих неважких маршрути, які при бажанні можна об'єднати у один. Перший - с. Нижнів - с. Незвисько/с. Лука, другий - с. Незвисько/с. Лука - м. Заліщики.

Маршрут "Шляхами кашкетників" 👨‍🌾

Початок: с. Нижнів Івано-Франківської обл.

Кінець: с. Незвисько/с. Лука Івано-Франківської обл.

Відстань: ~65 км.

Час: 4-5 днів у неспішному режимі

Кому підходить: новачкам у сплавах, любителям природи, тим хто мандрує у групах чи наодинці, якщо його скоротити чи налягти на весла - може бути як маршрут вихідного дня, рибалкам

Загальна інформація:

Маршрут цікавий тим, що це фактично початок Національного парку і ви точно не пропустите, щось захопливе позаду. Ще одна перевага - це те, що до с. Нижнів доволі легко добратися, як з Івано-Франківської сторони, так із Тернопільської, адже через село проходить основна траса, яка з'єднує ці дві області, тож, якщо ви не автомобілем, то знайти автобус буде не важко. Виходите біля самого мосту (переважно водії зупиняються там без проблем) і шукаєте місце для старту. З Франківської сторони берег пологий, головне через кущі пробратися або стежку до річки знайти, чесно признаюсь, я трохи там поблудив перш ніж ту саму стежку знайшов.

Протягом маршруту будуть зустрічатись села, магазини, люди, корови, інші туристи, навіть футбольні поля будуть, так що соціофобам варто шукати щось інше. Хоча дикі місця тут теж не рідкість. Попри це також будуть і альтанки, де можна пообідати чи навіть облаштувати табір. До речі такі місця можуть бути, як селах, так і поза ними, а подекуди й населених пунктів поруч нема, хто збудував - невідомо. З питною водою теж проблем не буде - джерела будуть часто, якщо пропливете ненароком теж не біда - просите в людей або купляєте в магазині.

З місцями для кемпінгу тут теж без проблем. Хочете безлюдні, хочете біля села - тут вже від вас залежить. Якщо любите рибалити - будь ласка! Будуть ями, перекати, затоплені дерева. На власні очі бачив, як один рибак на човні тягнув сома чи то сом його... Особисто ловив хорошого окуня, головня європейського і мав покльовки судака. Любителям поласувати смачненьким теж буде чим зайнятись - по берегах росте ожина, алича, яблука, груші.

Тим хто крім води і сонця хоче ще щось побачити - теж не будуть розчаровані. Тут і палац графа Бадені, і водоспади, і карстові печери. А також інколи можна зустріти дивних на вигляд людей. Чоловіки одягнуті у піджаки й кашкети, а жінки у блузки, спідниці та хусточки яскравих кольорів. Ви ж певно побачили, як я назвав маршрут. Так, ці люди, якраз і є ті самі кашкетники - принаймні їх так в народі називають. Якщо коротко, то це така місцева громада старовірів-відлюдьків (дет. тут і тут), вірять вони у Бога, за основу беруть Біблію, але не користуються благами цивілізації, такими, як: газ, світло, мобільні, їздять на фірах запряжених кіньми, бо автомобілі - то вже від нечистого, перуть прямо у Дністрі, а також добре плавають у плоскодонних човнах, а основна їхня фішка - то кладка каменю. Тож подивитись, однозначно, є на що. Не переживайте ведуть вони себе мирно, хоч і уникають спілкування з чужаками. Якщо все ж немає часу або не хочете їх турбувати, то завжди можна побачити гурти дітей, які гуляють по березі десь в районі с. Будзин. Впізнаєте їх одразу - ходять гуртами, переважно хлопці і дівчата окремо, хлопці будуть у картузах, дівчатка у білих хустинках.

Місця для кемпінгу/відпочинку:

• с. Вістря, альтанка, де можна пообідати та відпочити 48.933017, 25.137008.
  • с. Вістря, є лавочка поруч зі старою фермою 48.927754, 25.1249.
  • с. Суходіл, хороше місце для кемпінгу, можуть бути присутні місцеві рибалки 48.884628, 25.175218.
  • с. Мостище, дуже класне місце для ночівлі, особливо одразу за селом під скелею та, оскільки, це місце популярне у місцевих, а також приїжджих, то за дровами прийдеться трохи пройтися. Заодно і з культурою каштетників можна ознайомитися 48.913234, 25.199771. До речі по дорозі до Мостища можна назбирати трохи фруктів на компот. Є груші, яблука і багато смачної аличі 48.90893, 25.188957.
  • с. Коропець, є альтанки для комфортного обіду, неподалік можна і намет розкласти 48.921017, 25.19085. Якщо проплисти від альтанок до першого повороту ріки, то можна порибалити - там гарна яма.
  • с. Делева, поле, де пасуть корів можна використати, як місце для кемпінгу, також гарне місце для рибалки, особливо з човна. Якщо переплисти на другий берег, то там буде джерело 48.931433, 25.229674.
  • напроти с. Космирин є чудове місце для ночівлі. Намет і човен можна сховати за кущами, позаду буде ліс з великою кількістю дров. Також є напіврозвалена альтанка в лісі 48.897165, 25.229213. З сторони с. Космирин є широка галявина, де може цілий табір зупинитись, присутня питна вода.
  • с. Сновидів, широке поле, нагорі село, мальовнича природа, поруч тече невеличка річка
  • с. Возилів, чудове місце для табору, є водоспад, вода питна, є альтанка, поруч чудові місця для рибалки, місце популярне, тому може бути проблема з дровами 48.848081, 25.318904.
  • с. Монастирок, на березі Дністра є мотель з сауною, якщо дуже втомились, можна заночувати і відпочити 48.823418, 25.25884.
  • с. Монастирок, хороше місце для зупинки за селом, з першого погляду видно, що зупиняються групи 48.821187, 25.251374.
  • с. Ісаків, є альтанки, мангали, футбольне та волейбольне поле. Місце трохи шумне, через те, що відпочивають місцеві. До магазину, зі слів місцевих біля 3 км.
  • с. Незвисько, хороше місце для ночівлі, є ліс з дровами, столик, недалеко від табору є джерело з питною водою, присутні місцеві рибаки 48.787211, 25.247809.

Питна вода:

• У Нижневі питну воду можна набрати у магазині "Куяльник", головне мати тару. Мені пані продавчиня набрала безкоштовно, та й взагалі виявилась дуже хорошою людиною. Від Нижнівського моста до магазину 500 м (у сторону ІФ). Також по дорозі до магазину була закинута сільська хата з криницею, але я чомусь вирішив не брати там воду. Якщо надумаєте, то пишіть чи тут чи є взагалі вода у тій криниці.
  • с. Коропець, якщо піти прямо від альтанок по стежці до першого подвір'я, то там можна хазяїна попросити набрати води.
  • с. Делева, на "крутому" березі є джерело, вода питна, але брати треба трохи вище по течії струмка, бо місцеві там роблять загату для риби і пити прямо у низах не рекомендують.
  • с. Космирин, є джерело, вода по словах туристів з Франції питна, але мені не сподобалась, тому я вилив, а ви вже самі вирішуйте 48.894506, 25.23218. Також трохи далі є водоспад, спробуйте там води набрати 48.88659, 25.232293.
  • між с. Сновидів і с. Возилів є джерело НЕ ФАКТ, що вода питна, тому потрібно перевірити 48.862274, 25.285307.
  • с. Возилів, водоспад з прекрасною водою, місцеві постійно набирали звідти воду поки не провели сучасний водогін, зараз набирають рідше та вода 100% питна 48.848325, 25.318638.
  • навпроти с. Монастирок є водоспад "Дівочі сльози", вода швидше за все питна, єдина проблема туди важко дістатись з води 48.826096, 25.257143.
  • с. Незвисько, поруч із табором, який я згадував вище є джерело з питною водою. Орієнтовно 300 м. в сторону с. Підвербці. Йти по маршруту "Незвисько - Дівочі сльози". Джерело з першого погляду знайти важко, ще й вода тече повільно 48.790563, 25.243852.

Вартує побачити:

• с. Соколівка, печера монаха-відлюдника, древнє капище, також неподалік має бути джерело (чи вода питна не знаю) 48.86906, 25.134124
  • с. Одаїв, можна політати на параплані чи дельтаплані або подивитись, як літають інші. Якщо хочете політати, то реєструватись на політ треба попередньо і звісно за оплату. Не знаю, як там зараз та колись я реєструвався тут. Парадром "Одаїв".
  • с. Коропець, палац графа Бадені. Палац у Коропці збудований у класично-синкретичному стилі з розкішними бароковими ліпними геральдичними атрибутами 48.930573, 25.180324.
  • с. Стінка, водоспад у порожнині травертинової скелі. Незвичайної краси водоспад, який видно прямо з Дністра, однак не пливіть надто швидко, бо не встигнете розгледіти - сховається за деревами. Всередині скелі є печера, де спадає потік води. Там наче є стежка, щоб підійти ближче, проте я не зміг дістатись, але і не дуже старався. На жаль, я не зберіг точних координат, а на жодних мапах він не відмічений, тому приблизні координати 48.920556, 25.23964.
  • с. Космирин, Космиринський водоспад. По берегах Дністра таких водоспадів багато, але кожен унікальний 48.88659, 25.232293.
  • с. Возилів, каскадний водоспад, рекомендую відвідати за будь-яких обставин, неперевершена краса. Фоточки для Instagram будуть як наче ви десь в Амазонії 48.848325, 25.318638.
  • навпроти с. Монастирок є водоспад "Дівочі сльози", дістатись з води важко, але можливо, також сюди можна добратись із с. Незвисько чи с. Підвербці по пішохідному туристичному маршруту. Навесні 2019 року травертинова скеля обвалилась і водоспад тепер виглядає не так гарно та запевняю вас місце чарівне і вартує того аби помісити болото, щоб добратись до нього з води 48.826096, 25.257143.

Магазини:

• с. Долина, магазин недалеко від берега, можна купити овочі, фрукти, навіть готові страви, наприклад, домашню піцу 48.863068, 25.214604.

По мірі згадування деталей буду оновлювати допис...

Відредаговано caroot з

Адмін форуму "На човні - про сплави". Завжди готовий почути через ПП. Веду Facebook, Twitter, Telegram.

Позначений:
U96Максим
Увійдіть або Зареєструйтесь для коментування.